29.1 C
Canberra
Sunday, January 24, 2021
Ian Cubitts
Ian Cubitts

ACT residents honoured 2019

The Australia Day 2019 Honours List is the largest since the Order of Australia was established in 1975 with 1,400 awards announced.

Included in the Australia Day Honours List are 1,127 recipients of awards in the General Division of the Order of Australia and 273 meritorious and military awards. The list includes the most ever awards for outstanding service or achievement in the community (516) and the highest percentage and number of women recipients (422).

The awards recognise the contributions and service by outstanding individuals from right across Australia and in many fields. ACT residents on the Australia Day 2019 Honours List include:

Companion (AC) in the General Division of the Order of Australia: Dr Elizabeth Salisbury Dennis; The Honourable Justice Michelle Marjorie Gordon; The Honourable Justice Geoffrey Arthur Nettle; The late Emeritus Professor Patrick Nicol Troy AO; and Ms Helen Rodda Williams AO.

Officer (AO) in the General Division of the Order of Australia: Mr Mark Thomas Fraser CVO OAM; Mr Gary John Humphries; Emeritus Professor Brian Leslie Kennett; and Mr Anthony Basil Nutt.

Member (AM) in the General Division of the Order of Australia: Dr Wilfred Louis Armarego; Professor Francis Robert Bongiorno; Mrs Narelle Hargreaves OAM; Dr Peter Thomas McCawley; Ms Anne Martin; Dr Andrew Miller; Professor Paul Pavli; Dr Christopher John Pigram, Dr Kathleen Alice Price; Ms Alexandra Mary Sloan; and Professor David Charles Widdowson.
Member (AM) in the Military Division of the Order of Australia:
Royal Australian Navy: Commodore Michael Hans Miko RAN.
Australian Army: Colonel Andrew Nicholas Abbott; Colonel John Arthur Harvey (Retd); Brigadier Anthony John Rawlins DSC; and Brigadier David John Wainwright DSC.
Royal Australian Air Force: Group Captain Stuart James Bellingham DSC CSC; Air Commodore Barbara Ann Courtney; Air Commodore Gregory Alan Hoffmann CSC.
Medal (OAM) in the Military Division of the Order of Australia:
Royal Australian Navy: Captain Mark Gregory McConnell RANR.
Australian Army: Warrant Officer Class One Bradley Michael Doyle; Warrant Officer Class One Trent Rowan Morris; Warrant Officer Class One Stephen Norman Taylor.

MERITORIOUS AWARDS
Public Service Medal (PSM):
Federal: Mr Joseph Ernest Castellino; Dr Gary Stuart Dolman; Dr Clinton Bruce Foster; Mr John Peter Lonsdale; Mr Jonathan James Palmer; Mrs Lois Margaret Ransom; Mr Richard Geoffrey Richardson; and Mr Matthew Vincent Yannopoulos.
ACT: Mrs Glynis Helen Steward and Ms Meredith Lily Whitten.
Ambulance Service Medal (ASM):
ACT: Mr Gregory Francis Harmey.

MILITARY AWARDS
Distinguished Service Cross (DSC):
Australian Army: Lieutenant General John James Frewen AM.
Distinguished Service Medal (DSM):
Australian Army: Lieutenant Colonel Giles Julian Cornelia CSM and Brigadier Craig Donald Shortt DSC CSC.
Commendation For Distinguished Service:

Australian Army: Colonel Michael Timothy Bye; Brigadier Rupert John Hoskin AM; Major David Patrick Ready; and Major Darrin William Tyson.
Conspicuous Service Cross (CSC):
Royal Australian Navy:Commander Rachel Elise Jones RAN; Captain Anthony Michael Klenthis RAN; Commodore Antony Simon Partridge RAN; and Captain Mark David Sirois RAN.
Australian Army: Lieutenant Colonel Scott James Barras; Colonel Daniel Nicholas Bennett; Colonel Blaydon Wesley Marston Morris; Lieutenant Colonel Paul David Nelson; Colonel Fern Mary-Ellen Thompson; and Colonel Joanne Kathleen Whittaker.
Conspicuous Service Medal (CSM):
Australian Army: Major James Duncan Burchmore; Major Matthew Richard McFarland; and Major Pierre Robert Pel.
Royal Australian Air Force: Flight Lieutenant Kalyan Murthy Rachakatla.Anyone can nominate any Australian for an award in the Order of Australia. If you know someone worthy, nominate them at www.gg.gov.au

For more: